Nogi do stołów – jakie są najlepsze? Co wybrać?

Nogi do stołów, a komfort i wygoda

Każdy stół, jaki znajduje się w naszym domu pełni ważne funkcje. Najważniejszą rolę odgrywa stół ustawiony w kuchni, jadalni, gdzie spędzamy stosunkowo dużo czasu. Stół w kuchni służy domownikom przede wszystkim podczas codziennych posiłków. Z tego względu istotne, aby miał on rozmiary dopasowane do ilości osób w rodzinie. Każda osoba podczas posiłku przy stole kuchennym powinna czuć komfort oraz nie powinna być w żadnym stopniu ograniczana przez złe wymiary stołu. Stół kuchenny używany jest nie tylko do posiedzeń podczas posiłków, ale także wykorzystywany jest w czasie ich przygotowywania. Dlatego Nogi do stołów powinny być solidne.

Duży blat jest w tym przypadku bardzo pomocny, gdyż dzięki niemu możemy wszystkie składniki danego dania umieścić w jednym miejscu. Ponadto stół kuchenny to bardzo często miejsce spotkań towarzyskich. Dotyczy to zwłaszcza osób blisko związanych z daną rodziną. Wiele osób znacznie lepiej i swobodniej czuje się przy stole kuchennym w kuchni aniżeli w salonie przy ławie lub małym stoliku kawowym. Wszystko to jednak kwestia indywidualnych preferencji oraz przyzwyczajeń. Więcej informacji można odnaleźć na stronie internetowej pod linkiem: https://kamilameble.pl/23-podstawy-do-stolu.

Wygląd i syl to podstawa

Stół zajmuje bardzo często centralne miejsce w danym pomieszczeniu, dlatego powinien on być jak najbardziej elegancki oraz pasować co pozostałej aranżacji wnętrza. O walorach estetycznych stołu w dużym stopniu decydują nogi do stołów. Nogi do stołu nie tylko decydują o jego stabilności, ale także dekoracyjności. Zwykle blat stołu nie zawiera elementów zdobniczych, przez co dopełniem wyglądu estetycznego jest właśnie podstawa do stołu. Podstawy do stołów zwykle są bardzo obszerne i ciężkie, wykonywane z trwałego materiału, po to, aby zapewnić jak największą stabilność stołu. 

Stabilność to podstawa dobrej jakości stołu

Nogi do stołów muszą być bardzo stabilne, aby móc utrzymać ciężar, jakim obarczony będzie w przyszłości stół. Nogi do stołu najczęściej wykonywane są z drewna lub metalu. Wykonywane z drewna często zawierają różnego rodzaju zdobienia z ciekawymi motywami. Są one najczęściej na kształt płaskorzeźby. Z kolei podstawa do stołu wykonana z metalu również posiada czasem ozdoby, jednak najczęściej jest ona prosta, bez zbędnych upiększeń.

Dawniej podstawy do stołów były bardzo zdobione. Było to dyktowane również tym, że w odległych czasach nakrywano stoły czasem bardzo obszernymi obrusami. W związku z tym blat był zupełnie niewidoczny. Aby zaś pokazać walory estetyczne stołu koncentrowano się właśnie na jego nogach. Nogi do stołów czasem muszą utrzymać stosunkowo duże ciężary, przez co konieczne jest wybranie odpowiedniego materiału. Jednak poza tworzywem, z którego zostały wykonane nogi do stołu, ważny jest sposób, w jaki zostały one zamontowane. Nowoczesne podstawy do stołów najczęściej są bardzo obszerne oraz wykonane w stylu minimalistycznym.

Niektórzy uważają, że zbyt gruba podstawa do stołu jest ordynarna. Nie pasuje ona oczywiście do każdego wnętrza. W zbyt małych pomieszczeniach wyglądają na zbyt obszerne oraz zajmują nieco więcej miejsca. Ponadto optycznie pomniejszają one wnętrze. Nogi do stołów są najważniejszą częścią stołu. Dzięki nim stół posiada estetyczny wygląd, a także wprowadza styl do danego pomieszczenia. Nogi do stołu to ponadto istotny element nośny. Podstawa do stołu może znaczenie upiększyć wygląd pomieszczenia. Podstawy do stołów można ponadto różnorodnie komponować, aby stworzyć niepowtarzalny charakter mebla.